Naujienos

Psichosocialinės reabilitacijos skyriuje atidaryta dailės darbų paroda „KALBANTYS SAPNAI“

2022 09 14

Psichosocialinės reabilitacijos skyriuje atidaryta dailės darbų paroda

KALBANTYS SAPNAI

Viską, ką sukuriame ir pristatome pasauliui, pirmiausia pamatome savo vaizduotėje arba sapnuose. Piešinių autorė Julijana teigia, kad nuo pat vaikystės turėjo lakią vaizduotę ir jos pagalba pabėgdavo nuo realybės, o paauglystėje daugiau „gyveno popieriaus lape, savo piešiniuose, nei realybėje“. Autorė savo darbų įkvėpimo šaltiniu įvardijo sapnus, kuriuos ji užsirašinėjo, nagrinėjo, dėl to paveiksluose atsirado daug simbolių: saulę nešantis elnias, savo uodegą ryjanti gyvatė, feniksas, kuris pasirodydavo sunkiausiais emociniais etapais. Autorė tuos simbolius nagrinėjo, gilinosi, ką jie reiškia, ir tai padėjo jai nepalūžti, išgyventi ir kaip feniksui atgimti. Šie darbai – pasąmonės vaizdiniai. Autorei buvo labai svarbu jais pasidalinti viešai, nes jie pasakoja istoriją apie ją pačią, jai tai labai svarbi gyvenimo akimirka. Šie vaizdiniai, pasak Julijanos, – ir dovana, ir prakeiksmas.

Ligoninės direktorius Martynas Marcinkevičius pasidžiaugė, kad šiame skyriuje sukuriami darbai nenusileidžia profesionalių dailininkų darbams. Bet svarbiausia yra pats kūrybos procesas, kuris yra gydantis, terapinis. Meno terapija tapo pilnaverte gydymo ir reabilitacijos dalimi. Todėl šiemet Atviros psichiatrijos mėnesio renginiai skirti meno terapijai pristatyti.

„Pats ryškiausias įrodymas, kad meno terapija yra labai reikalinga, yra tai, kad žmogus, gyvenantis savo simbolių pasaulyje, paskendęs kokiuose nors sunkiuose išgyvenimuose, meno terapijos pagalba ima juos suvokti pats, mokosi juos išreikšti piešdamas. Mokosi tais simboliais savo išgyvenimus perteikti ant popieriaus. Ypač tuomet, kai žmogus turi tokią dovaną – gebėjimą piešti. Tai labai nuoširdu, tikra, nesuvaidinta, nes kurta ne atliekant užsakymą, o taip, kaip diktavo širdis ir protas. Man smagu, kad visą šitą laikotarpį Julijana gyveno su mumis, ir labai tikiuosi, kad šitame jos plaukime (paveiksluose daug vandens), buvome ne inkaras, o irklas. Tegul tie vaizdiniai neša į ramų uostą“, – kalbėjo psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėja Ona Davidonienė.

Parodos kuratorius dailės terapeutas Mantas Televičius pakvietė parodos atidarymo dalyvius patyrinėti pavaizduotus simbolius ir pamąstyti, ką jie sako mums.

Linkime sėkmės autorei ir lauksime naujų parodų.