Nebiologiniai psichikos sutrikimų gydymo metodai

1. Psichoterapija

Psichoterapija – tai gydymo metodas, apimantis psichikos ir asmenybės sutrikimų gydymą, kuris remiasi pacientų keitimosi procesu tiesioginio kontakto su profesionalu metu siekiant geresnio paciento biologinio, psichologinio bei socialinio funkcionavimo.

Indikacijos: įvairūs psichiniai, somatiniai bei psichosomatiniai sutrikimai.

Psichoterapijos skirstymas pagal darbo formą:

  • individualioji (kai dirbama su vienu asmeniu),
  • šeimos,
  • grupinė (maža grupė – nuo 4-12-14 narių ir didelė, kai dalyvauja visi vieno skyriaus pacientai su personalu).

Psichoterapijos skirstymas pagal tikslą:

  • atskleidžiamoji – ja siekiama, kad pacientas įsisąmonintų, suvoktų savo sutrikimų priežastis;
  • paciento ego stiprinimo (orientuoto į problemą) – ja siekiama žadinti turimus veiksmingus sunkumų įveikimo mechanizmus;
  • palaikomoji – ja siekiama, kad patologiniai paciento organizmo procesai, kurių negalima paveikti, turėtų kuo mažesnę reikšmę jo gyvenimui.

Psichoterapinio poveikio galimybės: leidžia geriau suprasti anksčiau nesuvoktus pasąmoninius, neigiamai būseną veikiančius procesus, padeda asmenybei keistis teigiama linkme, mažina arba išgydo jo simptomus ar sutrikimus.

 
2. Šviesos terapija (fototerapija)

Šviesos terapija (fototerapija) – tai gydymas intensyviu šviesos srautu. Šis gydymo metodas naudojamas sezoniniams (žiemos) sutrikimams: depresijai, miego sutrikimams, bulimijai, nerimo būklėms, priešmenstruacinių emocinio dirglumo sindromams gydyti.

Gydymo metodai: šviesos terapijos kambarys, šviesos terapijos dėžė, šviesos terapijos akiniai, šalmas. Gydymo seanso trukmė nuo 0,5 val. iki 2-3 val., dažnis ne mažiau kaip 5 kartus per savaitę. 

Teigiamas poveikis: antidepresinis poveikis yra greitesnis negu medikamentų, pacientai gydomi šiuo metodu jaučia malonumą.Šalutiniai reiškiniai yra reti ir minimalūs.

 
3. Elektros impulsų terapija (elektros traukulių terapija)

Elektros impulsų terapija (elektros traukulių terapija) – vienas seniausių, bet ir dabar veiksmingiausių gydymo metodų. Šis gydymo metodas yra taikomas depresijoms su psichoze, rezistentiškoms kitiems medikamentams, kai yra didelė savižudybės rizika, gydyti, katatoninei bei lėtinei šizofrenijai, ūmiai manijai, febriliniam piktybiniam sindromui gydyti.

EIT atliekama tris kartus per savaitę. Prieš skiriant šį gydymo metodą kiti psichotropiniai vaistai nutraukiami, paciento būsena yra kruopščiai įvertinama specialistų komandos.

Teigimas poveikis: traukulių priepuolių metu keičiantis smegenų veiklos aktyvumui eliminuojami psichinės veiklos sutrikimai.

Šalutinis poveikis: gali būti sumišimas bei atminties sutrikimai, kurie dažniausiai atsiranda vyresniems nei 60 metų žmonėms. Paprastai atminties sutrikimai pranyksta po keleto savaičių.

 
4. Transkraninė magnetinė stimuliacija

Transkraninė magnetinė stimuliacija – paprasta, palyginti greita ir saugi procedūra. Ji taikoma gydyti depresijas, kuomet dominuoja savižudybės mintys ir tendencijos, rezistentiškas medikamentiniam gydymui depresijas, taip pat negatyvius šizofrenijos simptomus. Ją atliekant nereikia jokios premedikacijos. Procedūros trukmė – iki pusės valandos. Ligonis būna sąmoningas, nejaučia jokio diskomforto ar skausmo. Gydymo kursas yra iki 10 procedūrų. Efektas gali pasireikšti jau po pirmųjų kartų.

 
Paskutinį kartą redaguota: 2018-01-23, 11:50