Naujiena

Penktoji medikamentų ir medicinos pagalbos priemonių siunta iškeliavo į Donecko sritį

2023 02 03


Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras nuo pat Rusijos agresijos prieš Ukrainos žmones pradžios 2014 m. aktyviai bendradarbiauja su Ukrainos psichikos sveikatos įstaigomis ir specialistais.

Po 2022 m. vasario 24 d., prasidėjusios naujos, ypač brutualios Rusijos agresijos bangos, nukreiptos tame tarpe ir į civilius gyventojus bei gydymo įstaigas, Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras siunčia į Ukrainą jau penktą medikamentų ir medicinos pagalbos priemonių siuntą. „Šiuo metu jau esame išvežę dvi partijas į Kryvyj Rihoir į vieną Dniepropetrovsko regionus. Ši siunta bus antra Donecko regionui, nes ne tik karo veiksmai šiuo metu ten yra intensyviausi ir humanitarinė, tame tarpe ir sveikatos priežiūros padėtis yra ypatingai sudėtinga. Psichikos ligomis sergantys pacientai yra viena iš tų grupių, kurie, deja, dažniausiai lieka paskutiniai, kai kalbama apie aprūpinimą“, – sakė Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro vadovas Martynas Marcinkevičius.

Atsižvelgiant į tai ir į kolegų iš Donecko regiono prašymus buvo suformuota išskirtinė siunta. Jei anksčiau siuntas sudarė platesnis spektras įvairių medikamentų ir medicinos pagalbos priemonių, tai ši siunta išimtinai skirta tik sunkiausiomis psichikos ir neurologinėmis ligomis sergantiesiems pacientams. Didžiąją siuntos dalį sudaro neuroleptikai ir antitraukulinai preaparatai.

Specifinė Donecko problema šiuo metu yra ta, kad nepaisant vykstančių karo veiksmų, į išlaisvintą nuo okupantų teritoriją grįžo nemažai žmonių, nors tai ir yra nesaugu. Medikai kasdien susiduria su vis didesniu pacientų skaičiumi.

„Tikimės, kad šita siunta ypač padės sergantiesiems sunkiausiomis neurologinėmis ligomis, tokiomis kaip epilepsija, sunkiausiomis psichikos ligomis, tokiomis kaip šizofrenija, delyrais, sunkia depresija ir kitomis. Be abejo, sieksime, kad šita mūsų pagalba nebūtų paskutinė, nes, deja, karas tęsiasi ir tos pagalbos reikės dar labai ilgai. Vėliau bus reikalinga ir kitokia pagalba – reabilituojant žmones, bet dabar svarbiausia suteikti tai, kas reikalinga išgyventi šiandien, čia ir dabar”, – akcentavo Martynas Marcinkevičius.

Anot įstaigos vadovo, ši siunta išskirtinė dar ir tuo, kad ankstesnes siuntas didžiąja dalimi finansavo pats Psichikos sveikatos centras, o šį kartą didžioji dalis vaistų buvo įsigyti už Olego Šurajevo vadovaujamo paramos fondo VšĮ „Vienas K“ lėšas. Kita dalis medikamentų gauta kaip labdara iš įvairių rėmėjų.

„Bendra siuntos vertė – daugiau nei 20 tūkstančių eurų ir yra skirta visai Donecko sričiai. Ji bus paskirstyta po įvairias gydymo įstaigas, už tai atsakingas mūsų ilgametis partneris ir draugas Donecko srities vyriausiasis psichiatras Jurij Smal, su kuriuo nuolat palaikome glaudžius ryšius“, – kalbėjo Martynas Marcinkevičius.

Per visą karo laikotarpį ligoninės Ukrainai perduotų medikamentų ir medicinos priemonių vertė artėja prie 100 tūkstančių eurų.