Naujiena

Šiandien – Pasaulinė sveikatos diena

2023 04 07


Balandžio 7 d. minima Pasaulinė sveikatos diena. Nuo 1948 m. kasmet atkreipiamas dėmesys į vis kitą visuomenės sveikatos sritį. Šių metų tema „Sveikata visiems“ pasirinkta minint Pasaulio sveikatos organizacijos 75-metį.

Mūsų didžiausias rūpestis – vaikų ir suaugusiųjų psichikos sveikata, kuri yra visapusiškos gerovės ir sveikatos pagrindas. Todėl nuolat atkreipiame visuomenės dėmesį, kad pasirūpinti savo ir artimųjų psichikos sveikata, privalu kiekvienam. Nuo ko pradėti? Pirmiausia – nuo savęs ir nuo vaikų ugdymo bei tinkamų įpročių skatinimo, nuo tarpusavio bendravimo šeimoje. Kas svarbiausia?

Komunikacija. Labai svarbu skirti laiko kokybiškam bendravimui tarpusavyje, būti supratingiems ir kantriems, gebantiems išklausyti ir gerbti kitą, kad artimieji, ypač vaikai, jaustųsi saugūs, dalindamiesi savo mintimis, emocijomis ir rūpesčiais.

Emocinė pusiausvyra. Svarbu išmokti valdyti emocijas, bet ne mažiau svarbu ir neslopinti, neužgniaužti savo jausmų, ypač neigiamų. Dalinimasis vieni kitų džiaugsmais ir rūpesčiais stiprina tarpusavio ryšius.

Sveikas gyvenimo būdas. Sveikas maitinimasis, sureguliuotas miego režimas ir fizinis aktyvumas yra svarbūs veiksniai psichikos sveikatai palaikyti tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Streso valdymas. Mokytis valdyti stresą, pritaikant kvėpavimo pratimus, mąstymo strategijas, meditaciją ar kitus atpalaidavimo metodus. Tokie įgūdžiai padeda mažinti streso lygį ir gerinti psichinę sveikatą.

Rizikos veiksnių prevencija. Net ir vaikams privalu žinoti apie rizikos veiksnius, galinčius turėti neigiamą poveikį psichikos sveikatai, tokius kaip psichiką veikiančių medžiagų vartojimas, rūkymas ar netinkamas elgesys socialinėje erdvėje ir kokios gali būti neatsakingo elgesio pasekmės.

Socialiniai ryšiai ir mėgstama veikla. Tarpasmeniniai santykiai yra svarbūs psichinei sveikatai. Bendravimas su bendraminčiais, mėgstami užsiėmimai, saviugda ne tik plečia akiratį, bet ir stiprina pasitikėjimą savimi, ugdo asmenybę, suteikia džiaugsmo, padeda atsipalaiduoti.

Problemų sprendimas laiku. Susidūrus su sudėtingomis situacijomis, kai pačiam sunku rasti išeitį, svarbu išdrįsti ieškoti pagalbos, prireikus kreiptis į specialistus, kad galimi psichikos sveikatos sutrikimų požymiai būtų pastebėti kuo anksčiau.