Naujiena

Vilniaus m. Psichikos sveikatos centras prisijungė prie tarptautinės iniciatyvos „KARTU PER ATSTUMĄ“

2020 05 20


Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pripažino, kad pandemijos metu paplitęs terminas „socialinis atstumas“ yra klaidinantis ir žalingas – ypač žmonėms, kuriems reikalinga priežiūra, vienišiems arba turintiems psichikos sveikatos problemų. Lietuvoje gimusi tarptautinė iniciatyva, „Kartu per atstumą“, prie kurios prisijungė ir Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras bei dar 40 mūsų šalies ir užsienio organizacijų, siekia tikslesnio šio termino vartojimo – „fizinis atstumas“, taip pabrėžiant, kad reikia laikytis fizinio atstumo, o ne socialinės izoliacijos. Terminas „socialinis atstumas“ yra netikslus, nes dabartinėje krizėje labiausiai nukenčia tie, kuriems reikalingas socialinis ryšys – vieniši, vyresni žmonės, neturintys socialinio tinklo palaikymo, arba kenčiantieji nuo chroniškų ar psichikos ligų, kurių problemos dažnai ignoruojamos. Šiems žmonėms „socialinis atstumas“ reiškia izoliaciją.
Psichiatrai atkreipia dėmesį, kad imantis apsaugos nuo viruso priemonių būtina nepamiršti jų poveikio psichinei sveikatai. Kitu atveju, sveikatos sistemos atsidurs ant krizės slenksčio.
Kampanijos organizatoriai „Globali iniciatyva psichiatrijoje“ (FGIP) ir Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) kartu su partneriais kviečia prisijungti prie iniciatyvos ir padėti skleisti žinią. Tai galima padaryti pasikeičiant „Facebook“ profilio nuotraukos rėmelį, kurį galima rasti iniciatyvos puslapyje Mind the Gap Campaign“ https://www.covidandmentalhealth.eu/ : ant savo profilio nuotraukos spauskite: atnaujinti (Change Your Profile Picture) –> pridėti rėmelį (Add Frame) –> paieškos langelyje įrašykite Mind the gap (arba Joel Bade) ir pasirinkite sukurtą rėmelį. 
Iniciatyvos autoriai parengė ir Facebook“ puslapį „Covid-19 and mental health“, kuriame teikiama informacija apie COVID-19 ir psichikos sveikatą visuomenei, psichikos sveikatos institucijų atstovams ir klientams.
Sutrikus gyvenimo ritmui pandemijos metu, svarbu nepamiršti mūsų visų psichikos sveikatos! Bendraukime ir nenustokime vieni kitų klausti: „Kaip tau sekasi, ar nereikia kokios pagalbos? “. Būkime kartu, nors ir per atstumą!